AMD, Ryzen için Windows 10 desteğini kesiyor!

AMD, Computex 2024 etkinliğinde Strix Point kod adlı Ryzen AI 300 serisi mobil işlemcilerini tanıttı. Zen 5 mimarisinden güç alan bu çipler; 50 TOPS’a kadar nöral işlem gücü ile hem genel performansta hem de yapay zekada büyük işler vadediyor. Ancak AMD, Ryzen serisinde Windows 10’a destek sunmayacağını söyledi.

AMD Ryzen AI 300 serisi Windows 10 desteklemeyecek

AMD’nin etkinlik kapsamında yazılım desteğine dikkat çekmesi gözlerden kaçmadı. Şirket, bu yeni APU modellerinde Windows 10 desteğinin olmayacağını söyledi. Daha önceki raporlar Windows 10 uyumluluğunda sorun yaşanabileceğini belirtmişti. AMD artık bu kesintiyi resmen doğruladı.

Duyurulan iki Ryzen AI 300 modeli olan HX 370 ve 365’in teknik özellik sayfalarında, işletim sistemi desteği bölümünde yalnızca Windows 11, Red Hat Enterprise Linux ve Ubuntu’yu destekledikleri belirtiliyor. Buna karşın Ryzen 9000 masaüstü işlemcilerinde desteklenen resmi işletim sistemleri arasında Windows 10 da yer alıyor.

Bu, bilgisayar üreticilerinin Ryzen AI 300 APU’suna sahip sistemlere Windows 10 yükleyemeyeceği anlamına geliyor. Kullanıcıların Windows 11’e geçmesi zorunlu olacak. Ancak Windows 11’in pazar payının yüzde 20’lerde seyrettiğini düşünürsek, bu tüm kullanıcılara hitap etmeyebilir.

Öte yandan Ryzen 9000 masaüstü işlemcileri hem Windows 10 hem de 11 işletim sistemleriyle kullanılmaya devam edecek. AMD’nin yapay zeka odaklı mobil işlemcilerde Windows 10 desteği vermeme sebebi ise belli değil.

Yeni Ryzen AI 300 serisi işlemciler, AMD’nin en son mimarileri üzerine inşa edilmiş. XDNA2 olarak adlandırılan nöral işleme birimi (NPU) ile yüksek performanslı yapay zeka işlemlerini destekliyor. RDNA 3.5 mimarisine sahip entegre grafik birimi (iGPU) ise 16 işlem birimi ile geliyor ve bu da grafik performansının önemli ölçüde artması demek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir