Et fiyatlarındaki büyük oyun ortaya çıktı. Birileri paraya para demezken emekli et bile alamıyor

Yılbaşında fahiş bir şekilde zamlanarak tarihi zirveye ulaşan et fiyatları, son iki aydır düşüş gösteriyor. Et ve Süt Kurumunun kırmızı et ithalatına hız vermesi ile başlayan düşüş eğilimi, Kurban Bayramı’nın yaşanması ile iyice düşüş gösterdi. Piyasada et talebi azalırken, ESK’nın belirlediği kesim fiyatları da düştü.

Ocak ayında kombinalarda dana yağsız kesim fiyatı 380 ila 410 liraya kadar yükselmişti. Bugün ise 310 ila 325 liraya kadar geriledi. Bütün bu yaşananlar; bu yılbaşında 600 lirayı gören dana kuşbaşının fiyatını 450 liraya, 520 lirayı gören kıymanın kilosunu ise 410 liraya kadar düşürdü.

Fakat bu durum lokanta, market ve kasaptaki et fiyatlarına yansımadı. Yeme içme sektöründe menü fiyatlarındaki artış bütün hızıyla sürüyor. Aynı şekilde kasaplarda et fiyatları aynı seyrini koruyor.

Marketlerdeki et ve işlenmiş ürün fiyatlarında düşüş yaşanmazken Üreticiler ise et kesim fiyatlarının düşmesine karşın bu durumun kasap ve market fiyatlarına yansımamasına isyan ediyor.

“BAKANLIK DENETİM YAPSIN”

Konya’da besicilik yapan Mahmut İşbilen isimli vatandaş, dana ve kuzu kesim fiyatlarındaki düşüş devam ettiğini, yılbaşında 380-410 lira arasında değişen kesim fiyatlarının bugün 310 liraya kadar gerilediğini, buna karşın girdi maliyetlerinde bir gerileme olmadığını, yem ve veteriner fiyatlarının artmaya devam ettiğini söyledi.

“ENFLASYON DÜŞSÜN DİYE UYGUN FİYATTAN HAYVANLARIMIZI KESİME YOLLADIK”

İşbilen, “Enflasyon düşsün diye uygun fiyattan hayvanlarımızı kesime yolladık. Ama perakendede fiyat düşüşü görmüyoruz. Lokantalarda yemeğin en büyük girdi maliyeti olan et olmasına rağmen fiyatlar hâl artıyor” ifadelerini kullanarak yaşanan duruma isyan etti.

Bugün lokantaların etli bir sulu yemeği en az 250 liradan aşağıya satmadıklarını ifade eden İşbilen, kasaplarda da fiyat gerilemesi olmadığını, marketlerdeki sucuk, salam ve sosis gibi ürünlere hâlâ zam geldiğini, market ve kasapların fiyat düşürmediğini söyledi. İşbilen, “Madem fiyatlar düşmeyecek biz neden ucuz fiyattan kesime hayvan gönderiyoruz? İlgili bakanlıktan ricamız lokanta, kasap ve marketlerin eti kaça alıp sattığına baksın” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir